Kayseri’de depreme yönelik çalışmalarda 600 sondaj açıldı

Kayseri’nin dirençli kent olması için Deprem Master Planı Çalışmaları kapsamında mikrobölgeleme faaliyetlerinde örnek alımı devam ediyor.

Bu kapsamda mikrobölgeleme faaliyetleri sondaj ile örnek alma çalışmalarında 600 sondaja ulaşıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Şehir zemininin adeta röntgenini çekiyoruz. Büyükşehir Belediyesi Afet İşleri Daire Başkanlığı koordinasyonunda, Büyükşehir Belediyesi ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen mikrobölgeleme faaliyetlerinde örnek almak için yapılan sondaj miktarı 600’e ulaştı. Toplam 2 milyon metrekare alandaki tespit edilen 1590 noktada, sondaj ile örnek alımı çalışmaları hızla sürüyor” dedi.

‘ÇALIŞMALAR 5 ETAPTA TAMAMLANACAK’

Başkan Büyükkılıç, 2 milyon metrekare alanın, 375 metre× 375 metre’lik karelajlar ile karelere bölünerek Melikgazi ve Kocasinan ilçesinde toplam 1590 nokta tespit edildiği, çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, zemin cinsine göre 10 metre, 20 metre ve 30 metrelik derinlikte sondajlar gerçekleştirildiğini kaydetti. Eş zamanlı olarak jeofizik yapıldığını, çalışmanın 3 ayda tamamlanmasının beklendiğini söyleyen Başkan Büyükkılıç, şöyle konuştu: “1’inci ve 2’nci etap çalışmaları Melikgazi ve Kocasinan bölgesinde başlarken, çalışmalar; 3’üncü etap Talas, 4’üncü etap Hacılar ve 5’inci etap Ağırnas-Gesi bölgesinde olmak üzere toplam 5 etapta tamamlanacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir