Düğüne berber yok


Ticaret Bakanlığı, sektör paydaşları tarafından iletilen talep ve önerileri değerlendirerek berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olmasına karar vermişti.

Söz konusu uygulama 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girerken valilikler tarafından belirlenen günlerde kapalı olmadığı tespit edilen işletmelere, idari yaptırım uygulanacağı duyurulmuştu.

PAZAR KAPALI OLACAK

İstanbul Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, İstanbul’da bulunan berberlerin pazar günleri kapalı olacağını söyledi. Akyüz, “Esnafımıza yaptığımız anket sonucunda berberlerimizin yüzde 93’ü hafta tatilinin pazar olmasını istedi” ifadelerini kullandı. Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara ise, “Aslında çoğu berber pazar günler kapatıyordu ancak herkes bu kurala uymayınca kapatanlar da açmak zorunda kalabiliyordu. Bakanlığın düzenlemesiyle haksız rekabet ortadan kalmış oldu” diye konuştu.

Pazar günü tatil kararını berber, kuaför ve müşteriler ise kararı değerlendirdi. Kimi esnaf, “Nöbetçi kuaför sistemine geçebiliriz” derken kimi müşteri de “Herkes çalışırken düğün mü yapayım, oğlum için hazırlanamayacak mıyım” isyanında bulundu.

“GELİN SAÇI YAPIP, KAPATACAĞIZ”

Kuaför salonu sahibi Murat Öztürk, “Bu kararı destekliyorum. Normalde cumartesi günü kuaförlerde daha çok yoğunluk oluyor. Kuaför çalışanlarından her gün 3-4 kişi izinli oluyor. Her gün ayrı ayrı izin kullanmak yerine pazar günü izin yapılması çok doğru ve yerinde bir karar” dedi. Öztürk, “Pandemide bunun örneği yaşamıştık, hafta sonu kapalıydı. Belediyeye gidip izin alıyorduk. Pazar günü düğünü olanlar için belediyeden izin alırız. Gelinin saçını yaptıktan sonra tekrar kapatırız. Pazar düğünleri için eczaneler gibi nöbetçi kuaförler olabilir” dedi.

“YOĞUNLUKTA İZİN ALMAKLA UĞRAŞMAYALIM”

Kuaför Rahşan Özer, “Bu karar yerinde bir karar değildir. Pazar günü en yoğun günümüz. 5 gün çalışan müşterilerim hafta sonunu özellikle de pazarı tercih ediyor. Pazar günü, düğün, nişan, kına gibi randevularımız oluyor. Zaten yoğunuz bir de kağıt ve izin işleriyle uğraşmayalım” diye konuştu.

“DÜĞÜNLERİ HAFTA İÇİ Mİ YAPALIM?”

Saçını yaptıran müşterilerden ev hanımı Sibel Akyürek, “Oğlumun özel günü için kuaföre gidemeyecek miyim? Düğünleri herkesin çalıştığı hafta içi mi yapalım? Bu kararı onaylamıyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir